Tayland Mutfağı 101

Acı mı istiyorsunuz? Afiyetle yanacaksınız. Ekşi mi arıyorsunuz? Buruşmak hiç bu kadar tatlı
olmamıştı. Hele de yeni tatlar keşfetmek istiyorsanız, Tayland mutfağının büyülü dünyasına
hoş geldiniz! Meraklısına, Tay mutfağına giriş niteliğinde bir liste hazırladık: İyi bir Tayland
restoranında mutfağının gücünü ve şefin kalitesini bu dört tabağı deneyerek
değerlendirebilirsiniz.

Bu yemekleri nerede yiyebilirim diyorsanız neden GastroMekanlar sayfamıza göz
atmıyorsunuz?

 

 

Tom Yam Gung - Tayland Usulü Acılı Karides Çorbası

 

Bu çorba, Taylandlılar için biraz bizim ’tarhana’ gibi; tabiri caizse her evde pişiyor. Bol baharatlı, damakları yakan acılı bir karides çorbası! Özellikle deniz ürünlerini sevenlerin bayılacağı bu çorba, karides ile galangal, limonotu, kaffur lime suyu, Şili biberi gibi yoğun aromatik tatların bir araya gelmesiyle yapılıyor. Özellikle ekşi ve acıyı sevenlere öneririz!

 

 

Gaeng Kiew Wan - Yeşil Köri

 

Hint körilerini ağır bulanlar, Tay körilerine bayılacaksınız! Hindistan cevizi sütüyle yapılan ve biraz çorba kıvamında olan Yeşil Köri, Tay körileri arasında favorimiz. Yeşil köriye en iyi giden de tavuk! Hızınızı alamazsanız, Tayland’ın güneyinde yaşayan Malay Müslümanlarının milli yemeği olan kırmızı Massaman Köri’yi de denemeyi unutmayın!

 

 

Som Tam - Acılı Tayland Salatası

 

Hazır Tayland restoranına gelmişken, egzotik salataları denemeden olmaz! Acıya düşkün olanlar için Papaya Salatası vazgeçilmezimiz! Papaya dışında; yeşil şili biberi, lime, yer fıstığı gibi tatları da içinde bulunduran SOM TAM, yanmanın en leziz hali olabilir!

 

 

Pad Thai - Tayland Usulü Noodle

 

Tayland’ın herhalde en milli yemeğidir. Kralın sofrasında da var, gazete kağıdına kurulan sofralarda da. Üstelik öyle lezzetli ki Türk mutfağının dışına çıkamayan en tutucu damaklar bile bu uzakdoğu lezzetine bayılıyor! Tavuklu ya da karidesli deneyebileceğiniz, fıstık ve çeşitli baharatların noodlela birleşerek lezzet patlamaları yarattığı bu klasikleşmiş Tay yemeğini mutlaka denemelisiniz.

03 Nisan 2018
SHARE:
NEWSLETTER SUBSCRIPTION
Sign up for our email list to receive exclusive offers and promotions
SEARCH
BECOME A BLOGGER If you like writing reviews and articles about food and restaurants, we’d like to hear from you! APPLY NOW
INSTAGRAM