The Grand Tarabya’dan Mayıs'a Özel Bir Tat: Enginar

Boğaz’ın simgelerinden The Grand Tarabya, The Brasserie Restaurantta sizleri sağlıklı ve taze yemeklerle buluşturmaya devam ediyor. Dünya mutfağının en leziz örneklerini sunan The Brasserie, salatadan tatlıya enginarın farklı yorumlarını bir araya getiriyor.

 

 

Eşsiz manzarasıyla yemek yemeyi görsel bir şölene dönüştüren The Brasserie, mayıs ayı boyunca özel enginar menüsü ile keyifli lezzetler sunmaya devam ediyor. Mevsimin en güzel sebzelerinden olan karaciğer dostu enginar, Executive Şef Selçuk Gönen'in yorumuyla lezzet tutkunlarının beğenisine sunuluyor.

 

Hazırlanan enginar mönüsü sızma zeytinyağlı soğuk enginar çorbası ile başlıyor.  Akdeniz yeşillikleri ve yeşil salsa sos ile servis edilen ızgara enginar salatası ile süren menü, domatesli limonlu supreme sos ile sunulan deniz mahsulleri dolgulu enginar sarma ile tadımı başka bir boyuta taşıyor.

 

 

Ana yemek olarak servis edilen ızgara dana bonfile, enginar kreması, taze enginar kalbi ve demi glace soslu ile tamamlanıyor. Tatlı havuç ve vanilya sosu ile servis edilen enginar parfe, tatlısız yapamayanlar için menüde yerini alıyor.

 

Sabahları hafta içi 06:30 – 10:00, hafta sonu 06:30 – 10:30, öğlen 12:00 - 15:00, akşam 18:30 - 22:30 saatleri arasında hizmet veren The Brasserie, GastroClub üyelerini %15 indirimle ağırlıyor!

11 Mayıs 2016
SHARE:
NEWSLETTER SUBSCRIPTION
Sign up for our email list to receive exclusive offers and promotions
SEARCH
BECOME A BLOGGER If you like writing reviews and articles about food and restaurants, we’d like to hear from you! APPLY NOW
INSTAGRAM